https://www.traditionrolex.com/31
Wszystkie - WITECKA, KRAWCZYK & WSPÓLNICY - Kancelaria Adwokacka : Adwokat radca prawny Tarnów

Blog - Wszystkie

24 kwietnia 2024
Sprzeciw dotyczący ujawnionych informacji gospodarczych. Czyli słów kilka o Biurze Informacji Gospodarczych.

Drodzy Czytelnicy. Dzisiaj chciałbym przybliżyć Wam nieco problematykę związaną z ujawnieniem informacji gospodarczych przez Biuro Informacji Gospodarczej. Inspiracją do napisania artykułu jest historia pewnej klientki, która dowiedziała się, że jej zadłużenie – które jest sporne i niepotwierdzone wyrokiem sądu lub innym tytułem wykonawczym -zostało ujawnione przez BIG, co okazało się dość problematyczne, gdyż rzutowało na możliwość zawarcia umów z dostawcą energii elektrycznej oraz zrodziło pew

Czytaj więcej
17 kwietnia 2024
Dyscyplinarka dla pracodawcy. Czyli słów kilka o rozwiązaniu umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia.

O ile zwolnienie dyscyplinarne, jako zwolnienie pracownika jest powszechnie znaną instytucją, to już nie wszyscy zdają sobie sprawę, że medal dyscyplinarki ma dwie strony i pracownik również może rozwiązać umowę z pracodawcą bez wypowiedzenia. Warto natomiast wiedzieć, że pracownik ma takie prawo. Kiedy może z niego skorzystać i jakie to rodzi skutki?

Czytaj więcej
10 kwietnia 2024
CUDZE CHWALICIE SWOJEGO NIE ZNACIE. Czyli o zagranicznej egzekucji alimentów.

W sprawach o alimenty, jak zresztą we wszystkich sprawach o zapłatę istotne jest nie to, czy i jakiej wysokości alimenty zasądzi Sąd, ale czy osoba zobowiązana do ich zapłaty będzie wykonywała owo zobowiązanie. Fakt, istnieją różnorodne mechanizmy związane z pomocą osobom uprawnionym do alimentów, i mające skłonić dłużnika do zapłaty, często się jednak zdarza, że nie są one skuteczne. Można na przykład nierzetelnego dłużnika alimentacyjnego oskarżyć o popełnienie przestępstwa nie alimentacji. Je

Czytaj więcej
4 kwietnia 2024
„ZBUDUJĘ CI DOM, ŻEBYŚ MIAŁA SCHRON, TAKI SZAŁAS NA HAŁAS”. Czyli co się stanie, gdy wybudujemy dom na cudzym gruncie.

Można pomyśleć, że w XXI wieku, w erze GPS, zdjęć satelitarnych i tym podobnych wynalazków zbudowanie domu, w całości lub części, na cudzej działce jest niemożliwie. I tu się mylicie, moi Drodzy Czytelnicy, gdyż zdarza się, może niezbyt często, ale jednak. Czy jak się już zdarzy jest możliwość wyjścia z impasu i uratowania zainwestowanych środków, czy też nasze drobne przeoczenie skutkuje tym, że musimy pożegnać nowe gniazdko i wynieść się w inne miejsce na ziemi?

Czytaj więcej
28 marca 2024
Spełnienie świadczenia z zastrzeżeniem zwrotu. Czyli jak wyjść z sytuacji bez wyjścia.

Drodzy Czytelnicy. Ponoć kto daje i odbiera ten się w piekle poniewiera. Nie przesądzając czy faktycznie taki los kiedyś spotyka osoby starające się o zwrot uiszczonego świadczenia, chciałbym co nieco napisać o prawnych możliwościach żądania takowego zwrotu. I nie chodzi mi o zwrot darowizny, o którym to zagadnieniu już pisaliśmy na blogu, ale o tak zwane świadczenie nienależne.

Czytaj więcej
20 marca 2024
Konfiskata pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości. Czyli garść informacji o nowych przepisach dotyczących przepadku.

Wszyscy wiemy, że nowe przepisy obowiązują. Ale czy zdajemy sobie sprawę z ich treści? Wiecie, na przykład czy samochód zawsze musi być odebrany sprawcy? Co, jeśli samochód stanowi przedmiot współwłasności? Czy wtedy też podlega konfiskacie? Co, jeśli, kierowca zdążył sprzedać samochód zanim sprawa trafiła do sądu? Co w przypadku, kiedy pijanym kierowcą jest pracownik poruszający się samochodem służbowym?

Czytaj więcej
13 marca 2024
CZY ZAWSZE „WOLNOĆ TOMKU W SWOIM DOMKU” – czyli o uprawnieniach związanych z ochroną współwłasności.

Sprawa, jaka ostatnio zajmowałam się w Kancelarii dotyczy właśnie relacji sąsiedzkich i praw, jaki każdy z sąsiadów – współwłaścicieli nieruchomości wspólnej posiada oraz sposobu ich realizowania.

Czytaj więcej
6 marca 2024
ALIMENTY W WIELKIM SKRÓCIE. Czyli prawie wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat.

Jak już wspominałam, w ramach naszej Kancelarii zajmuję się przede wszystkim sprawami cywilnymi i rodzinnymi, a w ramach tego pierwszego – rozwodami. Skoro mamy za sobą omówione najważniejsze tematy dotyczące małżeństwa, jego rozwiązania oraz aspektów władzy rodzicielskiej, zostały nam rzecz najbardziej przyziemne, ale i ważne, a to pieniądze. Jak wiadomo, żaden człowiek, a już na pewno dzieci, powietrzem nie żyją.

Czytaj więcej
28 lutego 2024
Małżonek w biznesie. Czyli dlaczego warto zadbać o zgodę małżonka kontrahenta na zaciągnięcie zobowiązania?

Drodzy Czytelnicy! Dzisiejszy artykuł kieruję głównie do tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą i podpisują umowy z kontrahentami. Ci z Was, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG), zapewne, podczas rejestracji, musieli udzielić informacji czy pozostają w związku małżeńskim, a jeśli tak, to w jakim ustroju majątkowym małżeńskim. Zastanawialiście się kiedyś po co komu taka informacja? Nie chodzi tutaj o zaspokojenie ciekawości wścibs

Czytaj więcej