https://www.traditionrolex.com/31
Prawo administracyjne - WITECKA, KRAWCZYK & WSPÓLNICY - Kancelaria Adwokacka : Adwokat radca prawny Tarnów

Blog - Prawo administracyjne

1 marca 2023
BARDZO STARA SAMOWOLKA Czyli ciąg dalszy porad w sprawie legalizacji samowolnie wzniesionych obiektów budowlanych.

W zasadzie, to muszę się Wam do czegoś przyznać. Temat, jaki poruszyłam w ubiegłym tygodniu został „wywołany do tablicy” w związku z poradą, jakiej udzielałam Klientowi naszej kancelarii, a dotyczącej legalizacji samowoli budowlanej właśnie, aczkolwiek samowoli bardzo leciwej, bo sięgającej lat 80-tych ubiegłego wieku. Niestety, moje wrodzone wodolejstwo i skłonność do gawędzenia dały znać i tak się rozpisałam o samowoli budowlanej jako takiej, że formuła niniejszego bloga nie pozwoliła na prze

Czytaj więcej
22 lutego 2023
Wybudujemy wieżę, wierzę, wierzę, wierzę – czyli o skutkach samowoli budowlanej i czym ona jest, oraz o tym, jak dobry ustawodawca postanowił pomóc niefrasobliwym budowniczym.

Po moim zeszłotygodniowym wpisie (naprawdę przypadkiem trafił się tuż przed Walentynkami!) dzisiaj trochę na poważnie (aczkolwiek znacie ten kawał: Co robisz w Walentynki? Jak to co, walę tynki! A zamierzam troszeczkę do tynków nawiązać). Zacznijmy od tego, że dla wybudowania wymarzonego domu potrzebne są nie tylko ziemia i kasa ale także cała masa dokumentów, a między innymi konieczność podjęcia czynności prawnych, które zapewnią to, że nasz wymarzony dom/pałac/czy inna budowla będą zgodne z p

Czytaj więcej
4 stycznia 2023
Świadczenie pielęgnacyjne a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Można łączyć? Nie można łączyć? Jak to z tym jest?

Jedną z „pułapek”, jest stosowana nagminnie odmowa przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tego powodu, że wnioskodawca ma przyznane prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Organy odmawiają powołując się na art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a Ustawy o świadczeniach rodzinnych, z którego rzeczywiście wynika, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone, miedzy innymi, prawo do renty. Jest w ustawie przepis zakazujący łączenia tychże świadczeń

Czytaj więcej
12 października 2022
Miłość i Podatki. Czyli o odpowiedzialności za długi podatkowe małżonka a nawet byłego małżonka.

Drodzy Czytelnicy, obejrzałem ostatnio film „Miłość i Potwory”. Nie jestem krytykiem filmowym, więc zachowam dla siebie moją opinię o tymże dziele. Natomiast tematyka apokaliptyczna, miłosna oraz potworna, sprawiła, że mój spaczony tematyką prawniczą umysł kazał mi pomyśleć o Ordynacji Podatkowej. Takie przekleństwo zawodowe. W każdym razie, chciałem Wam dzisiaj opowiedzieć co nieco o miłości oraz o podatkach (nie o potworach, chociaż te dwa pojęcia mocno ze sobą korelują, moim skromnym zdaniem)

Czytaj więcej
24 sierpnia 2022
Mała autoreklama – czyli czego o świadczeniu 500+ możecie jeszcze nie wiedzieć.

Czym jest świadczenie wychowawcze, popularnie zwane „500+” wie chyba każdy. A co najmniej każdy rodzic dziecka w wieku od 0 do 18 roku życia. Budzi wiele skrajnych emocji: dla jednych to nieoceniona i niezbędna pomoc, dla innych czyste rozdawnictwo. Nie będę wypowiadać tu swoich sądów, bo nie czas i miejsce na to, dla niniejszego artykułu istotne jest to, że jest. W sensie świadczenie, nie osąd.

Czytaj więcej
7 czerwca 2022
Zamieszanie ze świadczeniem pielęgnacyjnym. Czyli czy organ może żądać zwrotu świadczenia ze względu na utratę ważności orzeczenia o niepełnosprawności w okresie stanu epidemii?

Drodzy Czytelnicy. Dzisiejszy artykuł będzie traktował – jak sam tytuł wskazuje – o świadczeniu pielęgnacyjnym. Materia jest dość złożona i może się wydawać mało interesująca, ale problem jest doniosły i postaram się przedstawić go najbardziej przystępnie jak tylko potrafię. Otóż, ostatnimi czasy, zgłaszają się do nas klienci, którym organ administracyjny nakazał zwracać świadczenie pielęgnacyjne pobierane za dany okres, wraz z odsetkami.

Czytaj więcej
27 kwietnia 2022
Czy można uniknąć obowiązku uiszczenia opłaty abonamentowej RTV?

Wyobraźmy sobie sytuację, że placówka pocztowa przesyła nam pisemne upomnienie, stanowiące wezwanie do zapłaty zaległych opłat abonamentowych RTV. Jak się okazuje, została nam naliczona opłata abonamentowa – wysokości około 2.000 zł – za korzystanie z odbiornika radiowego lub telewizyjnego przez wiele lat. Czy istnieje sposób na uniknięcie obowiązku uiszczenia opłaty abonamentowej RTV?

Czytaj więcej
9 marca 2022
Byle do Polski i ... już wiadomo co dalej! Czyli nowe rozwiązania prawne dla obywateli Ukrainy.

Drodzy Czytelnicy, niestety czasy mamy równie ciekawe jak tydzień temu. Nie pozostaje nam więc nic innego niż stwierdzić, że „dziwny jest ten świat” i robić dalej swoje… pomagać i wspierać się wzajemnie. To właśnie w duchu pomocy dla uchodźców uciekających przed wojną, powstał projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wspomniany projekt aktu prawnego w sposób znaczący zmienia sytuację prawną Ukraińców, którzy przybyli na teren Polski w

Czytaj więcej
2 marca 2022
Byle do Polski!... i co dalej? Czyli słów kilka o legalizacji pobytu cudzoziemców z Ukrainy w Polsce.

Zgodzisz się - Drogi Czytelniku - że przyszło nam żyć w ciekawych czasach, nieprawdaż? Ale chyba wolelibyśmy się nieco bardziej nudzić i śledzić mniej ciekawe wydarzenia niż światowa pandemia, a obecnie, wojna u naszego wschodniego sąsiada i związana z tym katastrofa humanitarna. Jako że niniejszy blog ma charakter stricte prawniczy, postaram się wyjaśnić na jakich zasadach cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej mogą legalnie przebywać na terenie Polski.

Czytaj więcej