https://www.traditionrolex.com/31
Jeszcze kilka słów o świadczeniu wspierającym. - WITECKA, KRAWCZYK & WSPÓLNICY - Kancelaria Adwokacka : Adwokat radca prawny Tarnów

Jeszcze kilka słów o świadczeniu wspierającym.

MATEUSZ KRAWCZYK

Wspólnik 

Radca prawny - nr wpisu: KR-4645

Doświadczenie zawodowe zdobył pracując w kancelariach radcowskich i adwokackich w Tarnowie oraz pracując na rzecz Zespołu Radców Prawnych UJ.

W obszarze jego zainteresowań znajduje się prawo gospodarcze, prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne oraz prawo cywilne.

W spółce prowadzi bieżącą obsługę firm oraz procesy sądowe.

Tel: 576 629 999

Jeszcze kilka słów o świadczeniu wspierającym.

Drodzy Czytelnicy! Na przełomie września i października ubiegłego roku, pozwoliłem sobie popełnić dwa artykuły, które miały na celu nieco przybliżyć nadchodzące i rewolucyjne zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym oraz nowo powstałą instytucję świadczenia wspierającego. Publikacja artykułów spotkała się nie przeszła bez echa, gdyż niektórzy z Was dzwonili chcąc uzyskać nieco bardziej szczegółowe informacje w tej materii. Tematem zainteresował się również serwis prawo.pl, któremu miałem przyjemność i zaszczyć przedstawić moją opinię co do szczegółowych zagadnień dotyczących świadczenia wspierającego (polecam zapoznać się z publikacją bazującą między innymi na wspomnianej opinii: https://www.prawo.pl/kadry/kiedy-wstrzymana-jest-wyplata-swiadczenia-pielegnacyjnego-na-starych-zasadach,524977.html).

Jako że zagadnienie świadczenia wspierającego generuje coraz więcej pytań, postanowiłem więc spróbować rozwiać pewne wątpliwości. Jedna z czytelniczek, w rozmowie telefonicznej, wyraziła obawę, że jeżeli jej podopieczna otrzyma świadczenie wspierające, to opiekunka – pozbawiona prawa do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego ani nie podejmujący zatrudnienia – nie będzie miała żadenego tytułu do ubezpieczenia.

Drodzy Czytelnicy, bardzo ważnym jest, aby opiekunowie osób niepełnosprawnych zdawali sobie sprawę, że mimo braku prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, w związku z tym, że podopiecznemu ustalono prawo do świadczenia wspierającego, wciąż będą objęci ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym oraz zdrowotnym. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 u.ś.w. za osobę, która nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na potrzebę udzielania wsparcia osobie, o której mowa w art. 3 ust. 2 (czyli osobie pobierającej świadczenie wspierające), wspólnie z nią zamieszkującej i gospodarującej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z ubezpieczenia społecznego. Obawa przed brakiem ubezpieczenia nie powinna więc wpływać na decyzję opiekuna o skorzystaniu z procedury ustalenia prawa do świadczenia wspierającego. Opiekun będzie podlegał ubezpieczeniu (trzeba zadbać o odpowiednie zgłoszenie do ZUS w tym zakresie), jeżeli opiekuje się osobą pobierającą świadczenie wspierające, lecz tylko wtedy, kiedy z taką osobą wspólnie gospodaruje i zamieszkuje. Opiekun nie może też podejmować zatrudnienia ani innej pracy zarobkowej. Jest to logiczne rozwiązanie, ponieważ jeżeli opiekun podejmie prace zarobkową, to będzie z tego tytułu ubezpieczony.

No dobrze, ale co z okresem przejściowym między złożeniem wniosku o przyznanie świadczenia wspierającego, kiedy to jest wstrzymana wypłata świadczenia pielęgnacyjnego (mowa tutaj oczywiście o świadczeniu pielęgnacyjnym uzyskiwanym na starych zasadach – czyli przyznanym przed 2024 rokiem), a wydaniem rozstrzygnięcia w przedmiocie przyznania świadczenia wspierającego? Czy ubezpieczenia nadal przysługuje? Odpowiedź brzmi – tak. Warto bowiem przeanalizować co dzieje się w dwóch wariantach. Po pierwsze, kiedy ZUS udostępni informację o ustaleniu prawa do świadczenia wpierającego. Po drugie, kiedy ZUS wyda decyzję o odmowie przyznania świadczenia wspierającego.

W pierwszym przypadku, ZUS ustali, że świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego (art. 26 ust. 1 u.ś.w.). Istnieje wyjątek od tej zasady. Jeżeli bowiem w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego, prawo do świadczenia wspierającego ustala się od miesiąca, w którym złożono wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia (ten wątek rozwinę nieco odpowiadając na kolejne pytanie). W obu sytuacjach, świadczenie wspierające będzie więc wypłacone również za okres wstrzymania wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego, co spowoduje ciągłość ubezpieczenia, jako że opiekun (jeśli w odpowiednim czasie dokona zgłoszenia) będzie objęty ubezpieczeniem z tytułu opieki nad osobą pobierającą świadczenie wspierające.

W drugim przypadku (odmowa ustalenia prawa do świadczenia wspierającego), świadczenie pielęgnacyjne zostanie wypłacone od miesiąca, w którym wstrzymano jego wypłatę do końca okresu na jaki je przyznano (art. 63 ust. 10 u.ś.w.), co również gwarantuje ciągłość ubezpieczenia, obejmującą okres wstrzymania wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego, właśnie z tytułu pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.

Obawa przed brakiem ubezpieczenia opiekuna osoby niepełnosprawnej (pobierającego świadczenie pielęgnacyjne) nie jest więc uzasadniona.