https://www.traditionrolex.com/31
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera cz.1. Umowa rezerwacyjna - WITECKA, KRAWCZYK & WSPÓLNICY - Kancelaria Adwokacka : Adwokat radca prawny Tarnów

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera cz.1. Umowa rezerwacyjna

DOMINIK LIZAK

Współzałożyciel Kancelarii,

Prawnik - doświadczenie zawodowe od 2009 roku.

W sferze zainteresowań i specjalizacji leży szeroko pojęte prawo gospodarcze i handlowe, w tym procesy tworzenia spółek, przejęć, przekształceń, doradztwa w inwestycjach kapitałowych.

W Kancelarii prowadzi bieżącą obsługę firm w zakresie prawa cywilnego i gospodarczego.

Tel: 14 639 08 40

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera cz.1. Umowa rezerwacyjna

Wielu z nas stoi przed podjęciem życiowej decyzji o zakupie pierwszego wymarzonego mieszkania bądź domu, lub też kolejnej nieruchomości, aby bezpiecznie zainwestować środki pieniężne w mniej płynne aktywa. W tym artykule skupimy się na umowie rezerwacyjnej, czyli pierwszym dokumencie jaki podpisujemy z deweloperem – kiedy chcemy kupić mieszkanie.

Umowa rezerwacyjna ma na celu - jak sama nazwa wskazuje - rezerwację konkretnego mieszkania lub domu na ustalony z deweloperem okres czasu. W tym terminie, nabywcy najczęściej poszukują kredytu na sfinansowanie inwestycji zakupu zarezerwowanego mieszkania, a deweloper współpracuje z nabywcami, przedstawiając wymagane przez bank dokumenty dotyczące realizowanej inwestycji.

Deweloper przedstawia swój projekt umowy rezerwacyjnej – zwróćmy w niej uwagę na następujące aspekty:

  1. prospekt informacyjny z załącznikami, plan zagospodarowania terenu i miejsca postojowe/garaże
  2. prawomocne pozwolenie na budowę,
  3. zaliczka czy zadatek,
  4. termin związania umową rezerwacyjną,
  5. możliwość odstąpienia od umowy przez nabywców z obowiązkiem zwrotu zadatku przez dewelopera,
  6. termin na zwrot zadatku przez dewelopera,
  7. właściwa reprezentacja dewelopera – przy podpisaniu umowy.

Przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej, przeczytajmy dokładnie prospekt informacyjny z załącznikami, bowiem w tym dokumencie znajdują się wszystkie ważne informacje o całej inwestycji oraz o kupowanym przez nas mieszkaniu czy domu. Znajdziemy tam dokładną lokalizację, planowane inwestycje zewnętrzne, które mogłyby negatywnie wpływać na jakość naszego życia jak np. czy w okolicy ma powstać spalarnia odpadów, standard wykończenia mieszkania – czyli co zastaniemy w środku, standard wykończenia terenu wokół budynku – czyli jak z zewnątrz wyglądać będzie osiedle. Nie patrzmy tylko na wizualizacje – przeczytajmy prospekt informacyjny z załącznikami. Poprośmy także o załączenie do umowy rezerwacyjnej planu zagospodarowania terenu z zaznaczonymi miejscami postojowymi lub garażami, które będą przynależeć do kupowanego mieszkania/domu.

Zapoznajmy się z decyzją udzielającą deweloperowi pozwolenia na budowę – poszukajmy pieczęci ze stwierdzeniem prawomocności decyzji – oznaczać to będzie – że deweloper przebrnął już procedurę administracyjną i może rozpocząć budowę.

Zwróćmy uwagę czy deweloper pobiera zaliczkę czy zadatek. Zaliczka jest z natury zwrotna w przypadku odstąpienia od umowy.. Zadatek zaś, w przypadku kiedy będziemy chcieli od umowy odstąpić z innych powodów niż przewidziane w umowie, nie będzie podlegał zwrotowi w ogóle.

Zweryfikujmy ile mamy czasu na wyszukanie banku, który może udzielić nam kredytu na sfinansowanie inwestycji i oceńmy czy czasookres związania umową rezerwacyjną jest dla nas wystarczający aby przebrnąć procedury bankowe i uzyskać finansowanie. Jeśli nie, to zawnioskujmy do dewelopera o dłuższy termin.

Zaproponujmy aby w sytuacji kiedy bank odmówi nam kredytowania inwestycji, deweloper zwrócił nam całość wpłaconego zadatku – żądajmy aby wpisane to zostało w umowę rezerwacyjną.

W sytuacji kiedy deweloper będzie zobowiązany do zwrotu zadatku – wpiszmy w umowie termin 7, 14 dni na zwrot zadatku na nasz rachunek bankowy.

Zwróćmy uwagę, czy osoba podpisująca z nami umowę rezerwacyjną, jest należycie umocowana do tej czynności, czyli czy jest ona wpisana w KRS spółki dewelopera jako osoba uprawniona do składania oświadczeń woli w imieniu spółki lub czy posiada pełnomocnictwo do zawierania umów rezerwacyjnych. Jeśli posiada pełnomocnictwo – to poprośmy aby dołączyła ona kopię pełnomocnictwa do umowy rezerwacyjnej.

 

Ten pierwszy krok jest bardzo ważny, zapraszam więc do kontaktu po więcej szczegółów, chętnie też przeczytam umowę rezerwacyjną dostarczoną Wam przez dewelopera, aby wyrazić o niej opinię.