https://www.traditionrolex.com/31
Wszystkie - WITECKA, KRAWCZYK & WSPÓLNICY - Kancelaria Adwokacka : Adwokat radca prawny Tarnów

Blog - Wszystkie

2 grudnia 2024
Dochodzenie alimentów za okres poprzedzający wniesienie powództwa – czy jest to możliwe?

O świadczeniach alimentacyjnych pisałam i mówiłam już nie raz. Wspominałam wówczas, że generalnie sąd rodzinny zasądza alimenty od daty wniesienia pozwu (chyba, że strony zawrą ugodę, w której inaczej określą datę początkową obowiązku), zaś sad rozwodowy – od daty wyrokowania. Dlatego też w sprawach o orzeczenie rozwodu istotnym jest, aby składać już w pozwie wniosek o zabezpieczenie świadczeń alimentacyjnych, aby świadczenia te stały się obowiązkowe i wymagalne już w trakcie trwania procesu. C

Czytaj więcej
12 listopada 2024
Garść informacji o prawach i obowiązkach dozorcy w postępowaniu egzekucyjnym.

Drodzy Czytelnicy. Dozorca kojarzy się zwykle z gospodarzem domu (który nie da krzywdy zrobić nikomu…), utrzymującego porządek w budynku mieszkalnym. Nic dziwnego, że w sytuacji, gdy klienci zostają ustanowieni dozorcami ruchomości w postępowaniu egzekucyjnym, są skołowani i nie mają pojęcia z czym to się może wiązać. Czy dozorca w postępowaniu egzekucyjnym ma obowiązki, które nakazuję, że „zawsze pomoże, o każdej porze, o mój Boże!”? Niezupełnie.

Czytaj więcej
31 października 2024
I NIE OPUSZCZĘ CIĘ AŻ DO ŚMIERCI – CZYLI O PUŁAPKACH I ZAGWOZDKACH ROZWIĄZYWANIA UMÓW O PRACĘ ZA WYPOWIEDZENIEM.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę zawsze wymagało formy pisemnej. Do kwietnia 2023 roku przepisy pozwalały jednak aby wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas oznaczony nie zawierało przyczyny owej decyzji pracodawcy. Po noweli kodeksu pracy, która weszła w życie w dniu 26 kwietnia 2023 roku, oświadczenie o wypowiedzeniu każdej umowy musi wskazywać przyczynę.

Czytaj więcej
9 października 2024
Oskarżam Cię... Czyli słów kilka o subsydiarnym akcie oskarżenia.

Drodzy Czytelnicy! Jako radca prawny pomagam klientom również w sprawach karnych. Moja praktyka zawodowa pokazuje, że organy ścigania nie zawsze są zainteresowane zajęciem się sprawą, która – w ocenie poszkodowanego klienta – dotyczy popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu. Co w takiej sytuacji może zrobić pokrzywdzony?

Czytaj więcej
4 października 2024
Co się dzieje ze świadczeniami emerytalnymi po śmierci uprawnionego?

Temat na dzisiejszy wpis dostarczyło życie, a dokładnie Nasi Klienci. Może nie będzie to wpis obszerny, z uwagi na fakt, że im bliżej końca roku tym większego przyspieszenia doznaje wymiar sprawiedliwości, przez co adwokaci tzw. „sądowi” gros czasu spędzają na salach rozpraw, niemniej jednak o wadze tematu nie świadczy ilość a jakoś przekazanej treści, więc do dzieła.

Czytaj więcej
24 września 2024
O nieuczciwym wykonawcy – czyli o terminie przedawnienia roszczeń za nienależyte wykonanie prac wykończeniowych.

Wyobraźcie sobie taką sytuację: powiedzmy pięć lat temu robiliście remont w domu. Podłogi wyłożone zostały pięknymi kaflami, takimi jakie teraz są modne. Prace wykonywała renomowana i polecana przez wszystkich firma. Wy nie znacie się na budowlance ani wykończeniach, zresztą, na czas trwania remontu wyjechaliście z ukochaną/ukochanym na wypad stulecia. Wróciliście na gotowe. Renomowana firma zainkasowała pieniądze i wszystko było pięknie. Żadnych uwag do wykonanych prac. Wszystko wyjątkowo równo

Czytaj więcej
18 września 2024
Co nieco o świadczeniu aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu.

W zeszłym tygodniu omówiliśmy świadczenie „aktywni rodzice w pracy”. Zgodnie z obietnicą, dzisiaj nadszedł czas na skrótowe omówienie dwóch pozostały świadczeń wprowadzonych w ramach programu „Aktywny Rodzic”, czyli świadczenie „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”.

Czytaj więcej
11 września 2024
Program Aktywny Rodzic. Czyli słów kilka o „babciowym”.

Drodzy Czytelnicy. Jako że od 1 października 2024 roku możliwe będzie składanie wniosków o przyznanie nowych świadczeń w ramach programu „Aktywny Rodzic”, postanowiłem zagłębić się w przepisy wprowadzone nową ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny Rodzic”, oraz przybliżyć Wam nieco zasady przyznawania świadczeń.

Czytaj więcej
4 września 2024
Czy od sąsiada można odgrodzić się murem? – ograniczenia i regulacje dotyczące budowy ogrodzeń między działkami.

Zawsze powtarzam, że są dwie grupy osób, których się nie wybiera i trudno ich zmienić. To rodzina i … sąsiedzi. Ci drudzy potrafią być do tego stopnia – łagodnie mówiąc trudni, że zaczynamy rozważać nawet sprzedaż naszej nieruchomości i wyprowadzkę na Biegun Północny. Przed podjęciem ostatecznej, radykalnej decyzji powstrzymuje nas jednak myśl, że wybudujemy mur, odseparowując się od „tych zza płota”. Czy jednak z punktu widzenia prawa jest to możliwe? Ano zobaczmy.

Czytaj więcej