https://www.traditionrolex.com/31
Prawo rodzinne - WITECKA, KRAWCZYK & WSPÓLNICY - Kancelaria Adwokacka : Adwokat radca prawny Tarnów

Blog - Prawo rodzinne

10 lipca 2024
Zobowiązanie osoby stosującej przemoc domową do opuszczenia mieszkania. Czyli słów kilka o zasadach przeciwdziałania przemocy domowej.

Inspiracją do napisania dzisiejszego artykułu jest – jak zwykle - praktyka. Sprawy związane z izolacją ofiar przemocy domowej od sprawców, przybierają róże formy i stają się przedmiotem już nie tylko postępowań karnych, ale i cywilnych. Jako że ostatnimi czasy mamy w Kancelarii do czynienia równocześnie z każdym z tych trybów, postanowiłem przybliżyć Wam – Drodzy Czytelnicy – te problematykę i wskazać narzędzia służące w naszym porządku prawnym do ochrony ofiar przemocy.

Czytaj więcej
3 lipca 2024
KILKA UWAG ZWIĄZANYCH Z NABYWANIEM SKŁĄDNIKÓW MAJĄTKOWYCH W TRAKCIE TRWANIA MAŁŻEŃSTWA

Czy mówiłam Wam już, że jestem wielką fanką prawa amerykańskiego oraz angielskiego, zwanego potocznie „common law”? Jeśli tak, to powiem raz jeszcze, jeśli nie – właśnie powiedziałam. Skąd ta moja wielka miłość? Ano stąd, że jak wiadomo (tu polecę truizmem), życie pisze najdziwniejsze scenariusze, za którymi prawo pisane nie zawsze nadąża. Dość powiedzieć, że kluczowe dla polskiego systemu prawnego kodyfikacje, jak kodeks cywilny, kodeks rodzinny czy kodeks postępowania cywilnego są lekko mówiąc

Czytaj więcej
5 czerwca 2024
ODEBRANIE DZIECKA POZOSTAJĄCEGO POD WŁADZĄ RODZICIELSKĄ.

Taka historia: Rodzice się rozwodzą. Walczą o dziecko. Każde z nich kocha małego człowieka, jednak na skutek różnych okoliczności mniej lub bardziej wymyślonych i mniej lub bardziej prawdziwych, rodzic, z którym dziecko zostaje odcina je od drugiego rodzica. Sąd przeprowadza dowód z opinii specjalistów sądowych (OZSS), z której wynika, że oboje rodzice mają podobny poziom kompetencji rodzicielskich, zachowania obojga z nich wymagają korekty, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dziecko wid

Czytaj więcej
6 marca 2024
ALIMENTY W WIELKIM SKRÓCIE. Czyli prawie wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat.

Jak już wspominałam, w ramach naszej Kancelarii zajmuję się przede wszystkim sprawami cywilnymi i rodzinnymi, a w ramach tego pierwszego – rozwodami. Skoro mamy za sobą omówione najważniejsze tematy dotyczące małżeństwa, jego rozwiązania oraz aspektów władzy rodzicielskiej, zostały nam rzecz najbardziej przyziemne, ale i ważne, a to pieniądze. Jak wiadomo, żaden człowiek, a już na pewno dzieci, powietrzem nie żyją.

Czytaj więcej
16 sierpnia 2023
UDZIAŁY W SPÓŁCE Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ A PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW.

Kwestia związana z udziałami w kapitale zakładowym spółki z o.o. i o tym, czy mogą one wejść w skład majątku wspólnego małżonków, a jeśli tak to kiedy oraz czy na skutek podziału majątku wspólnego udziały takie mogą zostać fizycznie podzielone pomiędzy obydwoje byłych, lub jeszcze obecnych, małżonków.

Czytaj więcej
5 lipca 2023
Konsekwencje ustalenia winnego małżonka w wyroku rozwodowym.

Zapewne – Drodzy Czytelnicy - zdajecie sobie sprawę, że postępowania rozwodowe mogą trwać bardzo długo, nawet kilka lat. Czasami jest też tak, że postępowania rozwodowe kończą po zaledwie kilku tygodniach na pierwszej rozprawie. Od czego to zależy? Czynnikiem mającym kluczowy wpływ na długość postępowania rozwodowego jest orzekanie o winie w rozkładzie małżeństwa. Sąd, co do zasady, ma obowiązek ustalić i ostatecznie orzec, która ze stron (mąż czy żona) jest winna rozkładu pożycia małżeńskiego.

Czytaj więcej
26 kwietnia 2023
Straszne słowo intercyza.

Być może zadziwię kogoś z Was mówiąc, że intercyza funkcjonuje również i w polskim systemie prawnym, nosząc formalne miano „umowy majątkowej małżeńskiej”, a więc trochę ładniej i przyjemniej dla ucha. Inna jest także – w stosunku do intercyzy zza oceanu, jej rola. O ile bowiem intercyzy amerykańskie wskazują np. ile małżonkowie otrzymają po rozwodzie, czy śmierci swojej drugiej połowy, o tyle rolą polskiej intercyzy jest zmiana ustroju majątkowego między małżonkami.

Czytaj więcej
5 kwietnia 2023
JAK ODŁOŻĘ TO NAŁOŻĘ. Czyli o nowych trendach orzeczniczych w ramach instytucji rozliczenia nakładów.

Łącząc proces sądowy z nakładem stwierdziłam, że napisze Wam o dominującej ostatnio, bardzo trafnej moim zdaniem, linii orzeczniczej dotyczącej rozliczania nakładów. Czym jest nakład? Zgodnie z leksykalną definicją to inwestycja środków pieniężnych, pracy, energii w wykonanie jakiegoś zadania. Według definicji prawniczej to środki zainwestowane w rzecz: w jej utrzymanie w stanie niepogorszonym, lub poprawę tego stanu czy standardu. Na przykładzie, nakładem będą środki (pieniądze i materiały, cz

Czytaj więcej
15 lutego 2023
SEPARACJA A ROZWÓD. Różnice i podobieństwa, wady i zalety czyli kolejne FAQ rozwodowe.

Do napisania tego artykułu skłoniły mnie dwie rzeczy – nadnaturalna wręcz niemożność skupienia się na tematach trudnych, wynikająca z mojego tygodniowego pobytu w warunkach zgoła niepracowych, a dwa, często zadawane przez moje Klientki i Klientów pytanie o różnice pomiędzy obiema instytucjami wskazanymi w tytule. Temat może wydawać się łatwy, prosty i przyjemny, ale dla mnie, która stoję z boku i doradzam. Dla moich Klientów wybór między jednym a drugim rozwiązaniem to nieraz walka ze sobą i wie

Czytaj więcej