https://www.traditionrolex.com/31
Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych - WITECKA, KRAWCZYK & WSPÓLNICY - Kancelaria Adwokacka : Adwokat radca prawny Tarnów

Blog - Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych

31 października 2024
I NIE OPUSZCZĘ CIĘ AŻ DO ŚMIERCI – CZYLI O PUŁAPKACH I ZAGWOZDKACH ROZWIĄZYWANIA UMÓW O PRACĘ ZA WYPOWIEDZENIEM.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę zawsze wymagało formy pisemnej. Do kwietnia 2023 roku przepisy pozwalały jednak aby wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas oznaczony nie zawierało przyczyny owej decyzji pracodawcy. Po noweli kodeksu pracy, która weszła w życie w dniu 26 kwietnia 2023 roku, oświadczenie o wypowiedzeniu każdej umowy musi wskazywać przyczynę.

Czytaj więcej
4 października 2024
Co się dzieje ze świadczeniami emerytalnymi po śmierci uprawnionego?

Temat na dzisiejszy wpis dostarczyło życie, a dokładnie Nasi Klienci. Może nie będzie to wpis obszerny, z uwagi na fakt, że im bliżej końca roku tym większego przyspieszenia doznaje wymiar sprawiedliwości, przez co adwokaci tzw. „sądowi” gros czasu spędzają na salach rozpraw, niemniej jednak o wadze tematu nie świadczy ilość a jakoś przekazanej treści, więc do dzieła.

Czytaj więcej
18 września 2024
Co nieco o świadczeniu aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu.

W zeszłym tygodniu omówiliśmy świadczenie „aktywni rodzice w pracy”. Zgodnie z obietnicą, dzisiaj nadszedł czas na skrótowe omówienie dwóch pozostały świadczeń wprowadzonych w ramach programu „Aktywny Rodzic”, czyli świadczenie „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”.

Czytaj więcej
11 września 2024
Program Aktywny Rodzic. Czyli słów kilka o „babciowym”.

Drodzy Czytelnicy. Jako że od 1 października 2024 roku możliwe będzie składanie wniosków o przyznanie nowych świadczeń w ramach programu „Aktywny Rodzic”, postanowiłem zagłębić się w przepisy wprowadzone nową ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny Rodzic”, oraz przybliżyć Wam nieco zasady przyznawania świadczeń.

Czytaj więcej
27 czerwca 2024
KILKA UWAG W TEMACIE PRZYZNAWANIA NAGRÓD PRACOWNIKOM

Jak już zapewne wielokrotnie czytaliście, tematy do moich a i jak mniemam mojego co-blogera, wpisów podsuwa życie, a dokładnie nasza praktyka zawodowa i zagadnienia, z którymi rozprawiamy się jak Święty Krzysztof ze smokiem, na prośbę naszych Klientów. Z uwagi więc na powyższy fakt, jak i to, że jedna z obsługiwanych przez nas Firm poprosiła mnie o stanowisko w sprawie nagród pracowniczych – ich konstrukcji, skutków prawnych oraz wymogów formalnych ich przyznawania i ewidencjonowania, podzielę

Czytaj więcej
19 czerwca 2024
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Czy można z niego zrezygnować i czy środki wpłacone na Fundusz mogą wrócić na rachunek obrotowy?

Inspiracją do napisania niniejszego artykułu była zagwozdka klienta, czy niewykorzystane środki wpłacone na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych mogą wrócić do przedsiębiorstwa i zostać wydane na cele obrotowe a nie socjalne? W niniejszym artykule postaram się udzielić odpowiedzi na to pytanie, jednocześnie przybliżając nieco konstrukcję Funduszu.

Czytaj więcej
17 kwietnia 2024
Dyscyplinarka dla pracodawcy. Czyli słów kilka o rozwiązaniu umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia.

O ile zwolnienie dyscyplinarne, jako zwolnienie pracownika jest powszechnie znaną instytucją, to już nie wszyscy zdają sobie sprawę, że medal dyscyplinarki ma dwie strony i pracownik również może rozwiązać umowę z pracodawcą bez wypowiedzenia. Warto natomiast wiedzieć, że pracownik ma takie prawo. Kiedy może z niego skorzystać i jakie to rodzi skutki?

Czytaj więcej
4 stycznia 2024
Lepsza ochrona przed zwolnieniem pracownika od 2024 roku? Czyli fakty i mity o pewnej nowelizacji.

Drodzy Czytelnicy. W okresie przedświątecznym zmogła mnie grypa typu A. Nie polecam, nie pozdrawiam. Nic przyjemnego a nadto odbiera możliwość i chęć do wszelkich aktywności na jakieś półtora tygodnia (w moim przypadku). W związku z brakiem sił, uległem pewnej oportunistycznej pokusie przyjmowania jako prawdy objawionej zasłyszanych w radiu i przeczytanych w internetach informacji o zmianach w prawie pracy od 2024 roku. Dowiedziałem się wtedy, że od 2024 roku dokonuje się istna rewolucja w prawi

Czytaj więcej
20 grudnia 2023
Czy zwolnienia grupowe muszą być grupowe i czy każde zwolnienie z pracy lub wypowiedzenie warunków pracy i płacy wiąże się z uzyskaniem odprawy?

Jak zwykle temat podsunęło życie, a w zasadzie koleżanka, która zwróciła się do mnie z prośbą o podpowiedź w nurtującym ją temacie rozstania z aktualnym pracodawcą. Akurat z uwagi na naszych Klientów i ich zapotrzebowanie, temat rozwiązania umowy o pracę, zarówno z punktu widzenia pracodawcy jak i pracownika nie jest mi obcy. Koleżanka jednak zapytała, czy w sytuacji, gdy nie przyjmie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy może liczyć na odprawę. I tak okazało się po raz kolejny, że i

Czytaj więcej