Blog - Prawo cywilne

19 kwietnia 2022
HULAJNOGĄ NA ZAKAZIE?

Refleksje związane z pytaniem klienta - czy mogę jeździć hulajnogą elektryczną, mając zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych?

Czytaj więcej
13 kwietnia 2022
KONIECZNIE MUSZĘ MIEĆ TĘ DROGĘ! Słów kilka o instytucji drogi koniecznej.

Z pamiętnika starej adwokatki: Nie wiem jak robią to koledzy po fachu, mnie jednak problem znaczny sprawia wytłumaczenie P.T. Klientowi o co dokładnie chodzi z tymi służebnościami i ograniczonymi prawami rzeczowymi w ogóle. No bo, zapytuje on, jakże to, niby jestem właścicielem nieruchomości lub rzeczy ruchomej, a jednak nim nie jestem, bo ten drugi może sobie korzystać z mojej rzeczy w takim samym jak ja, lub tylko ciut ograniczonym zakresie? A ten, co otrzymuje służebność pyta, skoro nie jeste

Czytaj więcej
5 kwietnia 2022
Co robić gdy sprzedawca lub wykonujący dzieło nie uwzględnia reklamacji? Czyli o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej lub wady dzieła. Część II.

Drodzy Czytelnicy. W zeszłym tygodniu starałem się wprowadzić Was w tematykę związaną z rękojmią za wady rzeczy sprzedanej lub za wady wykonanego dzieła. Wyjaśniłem czym jest rękojmia, czym jest wada rzeczy sprzedanej i kto może skorzystać z uprawnień z tytułu rękojmi. Dzisiaj, zgodnie z obietnicą, przedstawię rodzaje i sposób korzystania z roszczeń z tytułu rękojmi. Odpowiem więc wprost na tytułowe pytanie, czyli co robić gdy sprzedawca lub wykonujący dzieło nie uwzględnia reklamacji?

Czytaj więcej
29 marca 2022
Co robić gdy sprzedawca lub wykonujący dzieło nie uwzględnia reklamacji? Czyli o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej lub wady dzieła. Część I.

Drodzy Czytelnicy. Zapewne nieraz zdarzyło się Wam, lub waszym znajomym, dokonać zakupu rzeczy, która okazała się wadliwa. Nie zawsze również jesteśmy zadowoleni z jakości wykonywanych dla nas usług. Co wtedy robimy? Ano zazwyczaj zgłaszamy wadliwą rzecz lub usługę na gwarancję. Wszakże gwarancja jest chętnie udzielana przez przedsiębiorców, ponieważ buduje zaufanie do nich i oferowanych produktów i usług. Gdy przychodzi co do czego, okazuje się jednak, że gwarancja nie zostaje rozpatrzona w spo

Czytaj więcej
22 marca 2022
LOKATOR NA GAPĘ, CZYLI JAK MOŻNA POZBYĆ SIĘ NIECHCIANEGO NAJEMCY I czy w ogóle to możliwe…

Pamiętacie „Koszmarnego Lokatora”, którego zachwalałam tydzień temu? Wprawdzie dzisiaj mija tydzień i dwa inne seriale Netflixa od ostatniego wpisu, jednak zdarza mi się nadal zadumać nad meandrami amerykańskiego prawa lokalowego… Poza wspomnianą uprzednio wisienką na torcie w postaci nabycia prawa do zamieszkiwania tylko poprzez fakt, że na adres zajętego lokum doręczana jest dzikiemu lokatorowi poczta, z otwartą buzią i niedowierzaniem przyjęłam kolejny prawny „myk”

Czytaj więcej
16 marca 2022
JAK UNIKNĄĆ KOSZMARNEGO LOKATORA Miniserial o umowach najmu lokali mieszkalnych

Pomysł na napisanie tego artykułu zrodził się w mojej głowie wówczas, gdy jeden z Klientów zapytał, co ma zrobić, jeśli chce wynająć mieszkanie przybyszom wojennym zza wschodniej granicy, ale jednocześnie chciałby się zabezpieczyć przed właśnie wspomnianym zajęciem mieszkania na zawsze. Ustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy nie reguluje w sposób odmiennych zasad wynajmowania przez obywateli ukraińskich lokali mieszkalnych od obywateli polskich.

Czytaj więcej
20 stycznia 2022
„Weź mi to napisz na komputerze” - czyli jak się uchronić przed sporządzeniem nieważnego testamentu.

Życie jest piękne! Mówi się, że każdy dzień jest darem, który należy jak najlepiej wykorzystać. Cerpe diem – „Chwytaj dzień, bo przecież nikt się nie dowie, jaką nam przyszłość zgotują bogowie…”. Ale z drugiej strony – memento mori… pamiętaj o śmierci. Dzisiaj chciałbym napisać kilka słów w ramach tej drugiej, mniej optymistycznej myśli.

Czytaj więcej
28 grudnia 2021
Lekkomyślne odpalanie fajerwerków - odpowiedzialność cywilna i karna.

Wielkimi krokami zbliża się noc sylwestrowa. Rok 2022 będziemy witać zapewne z rodziną lub przyjaciółmi, na imprezach lub w zaciszu domowym. Niezależnie od tego gdzie i z kim powitamy Nowy Rok, najprawdopodobniej nie obędzie się bez odpalania petard czy też korzystania z fajerwerków. Z tego artykułu dowiecie się kto i jaką odpowiedzialność ponosi za szkody związane z odpalaniem petard i fajerwerków.

Czytaj więcej
21 grudnia 2021
Kilka słów o znaczeniu czasu w prawie – zasiedzenie.

Czas płynie – to kwestia powszechnie znana i nie kwestionowana. Jestem nieco atypowym humanistą, uwielbiam matematykę i kompletnie nie znam i nie pojmuję fizyki, więc na temat teorii względności nie zamierzam się rozwodzić. Czy jednak są takie sytuacje, gdy upływ czasu może prowadzić do zmian w zakresie praw, przysługujących osobie, i to praw tak ważkich i istotnych jak prawo własności? A owszem, są. Mowa tu między innymi o zasiedzeniu.

Czytaj więcej