Blog - Prawo cywilne

12 października 2021
Zrób to, póki nie jest za późno! Czyli jak uchronić się przed przedawnieniem naszych roszczeń.

Zasadą w prawie polskim jest, że roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu . Oznacza to, że mamy ograniczony czas na wyegzekwowanie należnych nam pieniędzy od dłużników, chociaż nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Niektórzy dłużnicy doskonale zdają sobie sprawę z terminów i znaczenia przedawnienia, przez co zwodzą wierzycieli, jedynie pozornie obiecując zapłatę w mniej lub bardziej odległym terminie, celem doprowadzenia do przedawnia roszczenia. Jak zatem można się uchronić przed przedawnieniem?

Czytaj więcej
5 października 2021
KOCHANIE, ODZIEDZICZYLIŚMY SPADEK! Czyli o pułapkach związanych z dziedziczeniem.

W powszechnym przekonaniu, informacja o powołaniu do dziedziczenia – zwłaszcza po nieznanym, dalekim krewnym, oznacza że w niedługim czasie nasz majątek wzrośnie w znacznym stopniu. Takie przekonanie może okazać się błędne i katastrofalne w skutkach. Potwierdzenie tej ostatniej tezy znajduję, niestety, w swojej praktyce adwokackiej dość często.

Czytaj więcej
22 września 2021
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera cz.1. Umowa rezerwacyjna

Wielu z nas stoi przed podjęciem życiowej decyzji o zakupie pierwszego wymarzonego mieszkania bądź domu, lub też kolejnej nieruchomości, aby bezpiecznie zainwestować środki pieniężne w mniej płynne aktywa. W tym artykule skupimy się na umowie rezerwacyjnej, czyli pierwszym dokumencie jaki podpisujemy z deweloperem – kiedy chcemy kupić mieszkanie.

Czytaj więcej
19 sierpnia 2021
Odstąpienie od umów wzajemnych.

Nic nie może przecież wiecznie trwać. To samo dotyczy umów cywilnoprawnych, które zazwyczaj przestają obowiązywać wraz z upływem czasu. Problem w tym, że nierzadko, z jakiegoś powodu, zależy nam na tym, aby umowa, której jesteśmy stroną, przestała obowiązywać wcześniej, niż zostało to zaplanowane, co łączy się z koniecznością odstąpienia od umowy lub jej wypowiedzenia. Możliwości odstąpienia lub wypowiedzenia umowy są zazwyczaj określone w umowie, ale również zostały uregulowane w przepisach pra

Czytaj więcej