W zeszłym tygodniu omówiliśmy świadczenie „aktywni rodzice w pracy”. Zgodnie z obietnicą, dzisiaj nadszedł czas na skrótowe omówienie dwóch pozostały świadczeń wprowadzonych w ramach programu „Aktywny Rodzic”, czyli świadczenie „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”.
Czytaj więcejDrodzy Czytelnicy. Jako że od 1 października 2024 roku możliwe będzie składanie wniosków o przyznanie nowych świadczeń w ramach programu „Aktywny Rodzic”, postanowiłem zagłębić się w przepisy wprowadzone nową ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny Rodzic”, oraz przybliżyć Wam nieco zasady przyznawania świadczeń.
Czytaj więcejZawsze powtarzam, że są dwie grupy osób, których się nie wybiera i trudno ich zmienić. To rodzina i … sąsiedzi. Ci drudzy potrafią być do tego stopnia – łagodnie mówiąc trudni, że zaczynamy rozważać nawet sprzedaż naszej nieruchomości i wyprowadzkę na Biegun Północny. Przed podjęciem ostatecznej, radykalnej decyzji powstrzymuje nas jednak myśl, że wybudujemy mur, odseparowując się od „tych zza płota”. Czy jednak z punktu widzenia prawa jest to możliwe? Ano zobaczmy.
Czytaj więcejDrodzy Czytelnicy! Dzisiaj kilka słów o nowej instytucji prawnej, jaką jest zwolnienie z opłacania składek ZUS. Od listopada 2024 roku, niektórzy przedsiębiorcy będą mogli złożyć wniosek o tak zwane „wakacje ZUS” i uwolnić się, chociaż na jeden miesiąc, od tegoż zobowiązania. Myślę, że o temacie większość z Was usłyszała już z doniesień medialnych, natomiast – jak to na blog prawniczy przystało – przyjrzymy się przepisom regulującym zwolnienie.
Czytaj więcejByło już o dziedziczeniu spadków zadłużonych, zachowkach a teraz czas przyszedł na kolejne niezbyt miłe konsekwencje dziedziczenia, a to o podatkach. Polskie ustawodawstwo przewiduje, że w zasadzie żadne przysporzenie majątkowe nie pozostaje bez zainteresowania fiskusa, który też chce mieć udział w naszym wzbogaceniu. Tak też jest z darowiznami i spadkami, które podlegają opodatkowaniu, chociaż nie zawsze. Poniżej kilka przydatnych uwag w tym zakresie.
Czytaj więcejDrodzy Czytelnicy! Ostatnio sporo pisałem o tematyce świadczenia pielęgnacyjnego oraz świadczenia wspierającego. Zgodnie z obietnicą, nie będę Was tym więcej katował, przechodząc płynnie do zagadnień prawa wodnego. Każdy kojarzy zdanie „wolnoć Tomku w swoim domku”. Cytat bardzo dobrze pasuje do dzisiejszej tematyki, gdyż nawiązuje i do ograniczeń prawa własności i do nieprzyjemności wiązanych z zalewaniem sąsiada.
Czytaj więcejDrodzy Czytelnicy, wiem ze robię się monotematyczny. Obiecuję solennie, że się poprawię, ale wybaczcie mi, napiszę jeszcze co nieco o świadczeniu wspierającym i świadczeniu pielęgnacyjnym. Jako że świadczenie wpierające dopiero raczkuje i rozpoczęły się postępowania mające na celu przydzielenie punktów wsparcia, warto zastanowić się nad potencjalnymi zagrożeniami i pułapkami, jakie niosą ze sobą nowe – i dopiero testowane w praktyce – regulacje.
Czytaj więcejJako że zagadnienie świadczenia wspierającego generuje coraz więcej pytań, postanowiłem więc spróbować rozwiać pewne wątpliwości. Jedna z czytelniczek, w rozmowie telefonicznej, wyraziła obawę, że jeżeli jej podopieczna otrzyma świadczenie wspierające, to opiekunka – pozbawiona prawa do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego ani nie podejmujący zatrudnienia – nie będzie miała żadenego tytułu do ubezpieczenia.
Czytaj więcejChoroba alkoholowa jest niestety bardzo powszechnym problemem. Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, liczba osób uzależnionych od alkoholu w Polsce wynosi około 2% populacji, co daje 800.000 osób. Dorośli żyjący w otoczeniu alkoholików stanowią około 4% populacji (1.500.000 osób). Również 4% populacji stanowią dzieci wychowujące się w rodzinach alkoholików (1.500.000 dzieci)[1]. Choroba alkoholowa jest bardzo szkodliwa nie tylko dla samych chorych, ale również dl
Czytaj więcej