https://www.traditionrolex.com/31
Wakacje ZUS. Czyli słów kilka o nowej uldze dla przedsiębiorców. - WITECKA, KRAWCZYK & WSPÓLNICY - Kancelaria Adwokacka : Adwokat radca prawny Tarnów

Wakacje ZUS. Czyli słów kilka o nowej uldze dla przedsiębiorców.

MATEUSZ KRAWCZYK

Wspólnik 

Radca prawny - nr wpisu: KR-4645

Doświadczenie zawodowe zdobył pracując w kancelariach radcowskich i adwokackich w Tarnowie oraz pracując na rzecz Zespołu Radców Prawnych UJ.

W obszarze jego zainteresowań znajduje się prawo gospodarcze, prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne oraz prawo cywilne.

W spółce prowadzi bieżącą obsługę firm oraz procesy sądowe.

Tel: 576 629 999

Wakacje ZUS. Czyli słów kilka o nowej uldze dla przedsiębiorców.

Drodzy Czytelnicy! Dzisiaj kilka słów o nowej instytucji prawnej, jaką jest zwolnienie z opłacania składek ZUS. Od listopada 2024 roku, niektórzy przedsiębiorcy będą mogli złożyć wniosek o tak zwane „wakacje ZUS” i uwolnić się, chociaż na jeden miesiąc, od tegoż zobowiązania. Myślę, że o temacie większość z Was usłyszała już z doniesień medialnych, natomiast – jak to na blog prawniczy przystało – przyjrzymy się przepisom regulującym zwolnienie.

Kto będzie mógł uzyskać zwolnienie?

Wniosek o zwolnienie z opłacania należnych składek będzie mógł złożyć płatnik składek prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy prawo przedsiębiorców.[1] Przedsiębiorca będzie mógł złożyć wniosek, jeżeli:

1) W miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych.

2) W ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro.

3) Jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

4) W miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jako ubezpieczony podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Możliwość złożenia wniosku jest więc warunkowana głównie rozmiarem prowadzonego przedsiębiorstwa. Zwolnienie jest dedykowane raczej dla mikroprzedsiębiorców.

Zakres zwolnienia.

Przedsiębiorca będzie zwolniony z obowiązku opłacenia własnej składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe za miesiąc kalendarzowy objęty zwolnieniem z opłacenia składek. Ulga obejmie również składki na ubezpieczenie chorobowe, jeżeli ubezpieczony dobrowolnie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu złożenia wniosku oraz w miesiącu go poprzedzającym. Płatnik nie zapłaci również składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Wakacje ZUS nie obejmą natomiast składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy oraz składek płaconych za pracowników.

Zwolnienie z ZUS będzie obejmowało wyłącznie jeden miesiąc kalendarzowy w danym roku kalendarzowym. Ulga będzie przysługiwała za miesiąc następujący po miesiącu złożenia wniosku. Jeżeli więc w 2024 roku wnioski będzie można składać od listopada, to zwolnienie będzie przysługiwało dopiero za grudzień. Wniosek będzie składany elektronicznie z pomocą systemów PUE/eZUS. Na rozstrzygnięcie ZUS w przedmiocie zwolnienia, możliwe będzie złożenie odwołania do sądu rejonowego.

Warto już teraz sprawdzić, czy będziemy objęci zwolnieniem i wpisać w kalendarz przypominajkę o złożeniu wniosku w listopadzie 2024 roku, tak aby ulga za obecny rok nie przeszła nam koło nosa. W razie pytań lub wątpliwości, pozostajemy do dyspozycji.

 

[1] Art. 17a Ustawy z 9 maja 2024 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.