https://www.traditionrolex.com/31
Newsletter - najnowsze zmiany w prawie - WITECKA, KRAWCZYK & WSPÓLNICY - Kancelaria Adwokacka : Adwokat radca prawny Tarnów

Newsletter - najnowsze zmiany w prawie

NEWSLETTER 6/2021

1) Obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Od 1 lipca 2021 roku każdy właściciel lub zarządca budynku lub lokali będzie miał obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Deklarację będzie można złożyć drogą elektroniczną lub w Urzędzie Gminy. Na wysłanie deklaracji obywatele będą mieli 12 miesięcy w przypadku budynków już istniejących. W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw.
Komunikat Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 25 marca 2021 roku w sprawie określenia dnia wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających złożenie deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję emisyjności budynków. Ustawa z dnia z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2127)
 

2) Zasada domyślnego doręczenia elektronicznego.
Od dnie 1 lipca 2021 roku zasadą stanie się, że organy administracji publicznej będą w pierwszej kolejności zobowiązane do wysyłania korespondencji na skrzynkę mailową adresata, jeżeli adresat pism posiada elektroniczną skrzynkę doręczeniową.
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256)

3) Krajowy Rejestr Zadłużonych.
Przypominamy, że od dnia 1 lipca 2021 roku wchodzi w życie Ustawa o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) ma stanowić źródło informacji, w szczególności o podmiotach niewypłacalnych, zagrożonych niewypłacalnością lub podmiotach, wobec których umorzono bezskuteczną egzekucję. KRZ ma być udostępniony na stronie internetowej Ministra Sprawiedliwości. Rejestr ten ma być jawny, a sprawdzenie w nim danych ma być bezpłatne. Dzięki temu KRZ ma być powszechnie wykorzystywany przez osoby fizyczne i prawne, które mają styczność z dłużnikami występującymi w rejestrze. Ma to utrudnić zaciąganie zobowiązań przez osoby niewypłacalne, a także m.in. unikające płacenia alimentów, i zmobilizować je do spłaty tych zobowiązań.
Ustawa z 6 grudnia 2018 roku o Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

4) Nowa spółka – Prosta Spółka Akcyjna – wejdzie w życie.
Przypominamy, że od dnia 1 lipca 2021 roku mają zacząć obowiązywać przepisy wprowadzające do obrotu nową spółkę – Prostą Spółkę Akcyjną. Rzeczona spółka ma łączyć najlepsze cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej. Ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw Dz.U.2021.187 z dnia 2021.01.28

5) Elektroniczne postępowanie rejestrowe
Przypominamy, że od dnia 1 lipca 2021 roku mają zacząć obowiązywać przepisy wprowadzające elektronicznego postępowania rejestrowego. Wnioski dotyczące podmiotu wpisanego do rejestru KRS będą składane wyłącznie elektronicznie, a nie na papierowych formularzach. Ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw Dz.U.2021.187 z dnia 2021.01.28

6) Zmiany w podatku VAT dla e-commerce.
Przypominamy, że od dnia 1 lipca 2021 roku firmy, które prowadzą transgraniczną sprzedaż przez Internet, czekają duże zmiany w zakresie rozliczania podatku VAT. Po pierwsze, nie będą musiały rejestrować się w każdym kraju członkowskim, do którego sprzedają, bo wszelkie formalności związane z VAT załatwią w jednym punkcie kompleksowej obsługi. Po drugie, stawka podatku za każdym razem będzie naliczana zgodnie z zasadami kraju konsumenta, co zlikwiduje nierówne traktowanie między transakcjami wewnątrzunijnymi a tymi spoza UE.
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

7) Faktury uproszczone w JPK_VAT. Przypominamy, że od dnia 1 lipca 2021 roku obowiązkowe będzie wykazywanie faktur uproszczonych w sposób zbiorczy. Zmiana ma m.in. na celu uregulowanie zbiorczego wykazywania paragonów z NIP do kwoty 450 zł uznanych za faktury uproszczone, bez konieczności wykazywania każdego takiego paragonu w ewidencji odrębnie.
Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.

 

Zapraszamy do kontaku, 

Zespół KDP