Świadczenie pielęgnacyjne a prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy

Kolejna regulacja dotyczą zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego nie została do chwil obecnej dostosowana do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 czerwca 2019 r., sygn. akt SK 2/17 (Dz.U.2019.1257), który to wyrok obowiązuje od dnia 9 stycznia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny uznał Art. 17 ust. 5 pkt lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, za niezgodny z art. 71 ust. 1 zdanie drugie w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, co w konsekwencji doprowadziło do utraty przez w/w przepis moc w zakresie, w jakim stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Dlatego też dopiero od 9 stycznia 2020 r. osoby mające przyznaną rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, które sprawują opiekę nad niepełnosprawnym krewnym, mają możliwość wnioskować o świadczenie pielęgnacyjne. Ze względu jednak na brak wprowadzenia zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych, mogą spotykać się z decyzjami odmownymi.

Jako że posiadamy doświadczenie w zakresie bezpośredniego stosowania przepisów Konstytucji RP w związku z niedoskonałą regulacją dotyczącą świadczenia pielęgnacyjnego, oraz śledzimy na bieżąco kształtującą się linię orzeczniczą sądów administracyjnych w tym zakresie, udzieliliśmy naszemu Klientowi fachowej porady prawnej w tematyce świadczenia pielęgnacyjnego. Wiemy też jakie podjąć działania celem doprowadzenia do uchylenia decyzji odmawiających przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z ustalonym prawem do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Jeśli będzie Państwo mieli ochotę dowiedzieć się czegoś więcej na powyższy temat, chętnie  pomożemy i udzielimy wszelkich informacji.